5 sposobów wiązania cegieł
Murowane elewacje ceglane są trwałe i solidne, charakteryzują się estetycznym wyglądem. Nie są kłopotliwe w utrzymaniu i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Zachowują swój nienaganny wygląd przez wiele lat. Prawidłowo wykonane poprawiają termoizolację budynku. Sposoby wiązania cegieł to istotny element wykonania takiej elewacji.
Warto pamiętać, że decyzję o wyborze elewacji murowanej trzeba podjąć już na etapie projektowania domu.
Szeroki wybór kolorów i faktur cegieł, różne techniki spoinowania oraz wiele sposobów układania cegieł w murze, dają możliwość uzyskania wyjątkowego efektu. Elewacje murowane dobrze prezentują się zarówno na budynkach architektury nowoczesnej, jak i klasycznej.
Sposób układania cegieł w murze wpływa znacząco na wygląd elewacji. Istnieje wiele możliwości układania cegły w murze jednak wszystkie one bazują na dwóch podstawowych wiązaniach: wozówkowym oraz główkowym.
Wozówkowe
Wiązania wozówkowe są jednym z bardziej popularnych sposobów ułożenia cegieł w murze, wszystkie warstwy muru zbudowane są wyłącznie z tzw. wozówek. Cegły układa się tak, aby wyeksponowany był dłuższy bok czyli tzw. wozówka. W wiązaniu wozówkowym cegły mogą być przesunięte o ½ długości wówczas mówimy o tzw. wiązaniu średnim lub przesunięte o ¼ długości jest to tzw. wiązanie dźwigające.
Główkowe
Wiązanie główkowe to takie murowanie cegieł, aby widoczna była tylko podstawa cegły zwana główką cegły. Ten rodzaj wiązania ma wiele odmian jedną z nich jest tzw. wiązanie dzikie, w którym główki cegieł są nieregularnie rozmieszczone, a na m² przypada około 5 główek.
Kowadełkowe
Wiązanie kowadełkowe to kombinacja wiązania wozówkowego i główkowego. Między główkami układane są dwie wozówki.
Flamandzkie
Wiązanie flamandzkie polega na naprzemiennym stosowaniu cegieł stroną wozówkową i główkową w następnej warstwie wozówka jest nad główką, a główka nad wozówką.
Holenderskie
Wiązanie holenderskie to takie wiązanie w którym w jednej warstwie układa się naprzemiennie cegłę dłuższym bokiem (tzw. wozówką) i krótszym bokiem (tzw. główką), a w warstwie poniżej wykorzystuje się tylko główki.
Przedstawiliśmy 5 sposobów murowania cegieł, które są obecnie najbardziej popularne wśród naszych klientów. Wybierz najładniejszy sposób wiązania cegieł w murze i zastosuj go na swojej elewacji!