797 585 782 22 243 94 23 biuro|stone-group.pl| |biuro|stone-group.pl
Vat 8%
Profesjonalne doradztwo
Negocjowanie cen
Usługa montażu
Obsługa całej Polski
Wysyłamy próbki
Jak zaoszczędzić? Skorzystaj z 8% VAT-u na zakup materiałów wraz z montażem
Naszym klientom oferujemy kompleksowe doradztwo. Z przyjemnością pomożemy w wyborze najlepszego produktu do Państwa projektu
Dokonali już Państwo wyboru - porozmawiajmy o cenie!

Zapraszamy do przesłania zapytania ofertowego na które odpowiemy najpóźniej w ciągu 24h.

Jestem zainteresowana/y ofertą na wykonanie elewacji.

 

Załącz dokumenty, np. projekt, zdjęcie


Dowiedz się więcej o montażu na www.superelewacje.pl
 

* - pola wymagane
Gwarantujemy kompleksową obsługę oraz realizacją zamówień na terenie całego kraju
Zamów zestaw próbek naszych płytek i wybierz spośród nich stylową dekorację do swojego wnętrza

Płytki klinkierowe vs betonowe

2024-01-11

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele materiałów wykończeniowych. Mogłoby się wydawać, że taka sytuacja ma wyłącznie zalety. Nie jest to jednak do końca prawda. Im więcej produktów do wyboru, tym trudniejsze podjęcie decyzji. Każdy producent będzie zachwalał swoje rozwiązania jako te najlepsze i najbardziej dopasowane do potrzeb konsumentów. Bardzo popularnym zestawieniem jest porównywanie płytek klinkierowych i betonowych. Wiele osób twierdzi, że te pierwsze są delikatniejsze i nie przetrwają próby czasu w przeciwieństwie do ciężkiej i klasycznej mieszanki cementu. To właśnie na tym skupimy się w tym wpisie.

Płytki klinkierowe i betonowe – cechy wspólne oraz różnice

Obydwa materiały wykończeniowe zaliczają się do jednych z najbardziej wytrzymałych na rynku. Płytki klinkierowe wytwarzane są z gliny i wypalane w bardzo wysokiej temperaturze — zwykły około 1000 stopni Celsjusza. Betonowe natomiast produkuje się z mieszanki cementu, żwiru i piachu. Każde z nich występują w wielu kolorach i formatach, ponieważ surowce, z których powstają, są stosunkowo łatwe i szybkie w obróbce. Jednak konkretny efekt estetyczny uzyskuje się w odmienny sposób. W przypadku klinkieru, różne barwy uzyskuje się dzięki naturalnym właściwościom gliny, działaniu ognia oraz czasowi wypalania. Beton z kolei wymaga dodatkowego barwienia, żeby uzyskać inny kolor niż naturalną szarość.

Jak to wpływa na jakość materiałów? Płytki klinkierowe mają prostszy skład i dzięki wysokiej temperaturze wypalania, są znacznie wytrzymalsze od betonowych. Uszkodzenie ich więc graniczy z cudem, co jest pożądaną cechą w przypadku produktów, które mają znaleźć się na zewnątrz domu.

Płytki klinkierowe – najważniejsze zalety materiału

Jeśli szukasz rozwiązania, które będzie po prostu bezproblemowe, to zdecydowanie będzie to klinkier. Jego lista zalet jest bardzo długa, więc przedstawimy Ci kilka najważniejszych z nich.

1. Wytrzymałość i odporność.

Płytki klinkierowe to przede wszystkim jeden z najtrwalszych materiałów wykończeniowych. Pod tym względem znacząco wyprzedzają swoją konkurencję betonową, nawet przy stosunkowo niskich parametrach grubości. Niestraszne są im także uszkodzenia mechaniczne, zarysowania czy ścieranie, ponieważ jako naturalny surowiec powstały wyłącznie z jednego składnika i wypalony w bardzo wysokiej temperaturze, wciąż pozostaje niedoścignioną pozycją na rynku.

2. Bezobsługowość.

Konserwacja? Odnawianie? Nie w tym przypadku. Płytki klinkierowe nie wymagają żadnych działań regeneracyjnych. Jeśli po kilku latach użytkowania zostaną przykryte przez mech, to wystarczy, że posłużysz się myjką ciśnieniową. Farby czy impregnaty nie są potrzebne do zachowania pierwotnego wyglądu, ponieważ - w przeciwieństwie do materiałów betonowych – nie tracą one swojego naturalnego koloru ani nie ulegają odbarwieniom.

3. Wartość nieruchomości.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ten materiał wykończeniowy ma realny wpływ na standard domu. Jeśli więc zależy Ci na dużej wartości nieruchomości, to płytki klinkierowe będą zdecydowanie najlepszym wyborem. Skąd to wynika? Wszystkie elementy, które nie tracą swoich cech charakterystycznych nawet po długich, intensywnych latach użytkowania, przyczyniają się do atrakcyjności nieruchomości. Beton niestety nie może pochwalić się podobną wartością.

Płytki betonowe – jak wypadają na tle klinkieru?

Trudno im odmówić dobrych parametrów fizycznych, przystępnej ceny i nowoczesnego, industrialnego wyglądu. Jednak w żadnej kwestii nie przebijają specyfikacją materiałów klinkierowych. Płytki betonowe mają porowatą powierzchnię, co wynika z surowców użytych do ich produkcji. Sprzyja to niestety powstawaniem i utrzymywaniem się różnych zabrudzeń, które mogą okazać się problematyczne do usunięcia — zwłaszcza jeśli powierzchnia nie zostanie szybko oczyszczona.

Co więcej, ponieważ kolor produktów betonowych uzyskuje się za pomocą dodatkowych barwników, Płytki tego typu mogą zmieniać barwę w wyniku działania warunków atmosferycznych (blaknąć, płowieć, ulegać odbarwieniu itp.). Dlatego w przeciwieństwie do modeli klinkierowych wymagają dużej ilości pracy, żeby utrzymać ich pierwotny blask.

Jeżeli więc wciąż zastanawiasz się, które płytki wybrać, to dobrze przeanalizuj swoje potrzeby. Betonowe są bardziej wymagające, ale cechuje je atrakcyjny wygląd, który trudno podrobić. Klinkierowe natomiast są bezproblemowe w każdej sytuacji i wpływają na wartość nieruchomości.

Klienci o nas